Van verborgen vuilstort naar veilige bouwgrond

GP Groot sloopwerken en saneringen legt de basis voor woningbouw in Westpoort

In Westpoort in Heerhugowaard, waar ooit plannen lagen voor een ziekenhuis, verrijst binnenkort een groene, toekomstgerichte woonwijk. Maar voordat daar veilig gebouwd kan worden, moest eerst een flinke bodemsanering plaatsvinden. De locatie diende vroeger namelijk als stort voor afval, waar niet geregistreerd werd wat er zoal binnenkwam. En dat bracht de nodige onzekerheden met zich mee, vertelt Dick Sijm: “Je weet simpelweg niet wat je gaat aantreffen.”

De laatste decennia was het terrein een grote vlakte waar slechts gras groeide. Veel mensen zullen dan ook niet weten dat het tot 1970 een vuilstortlocatie was. Dus toen GP Groot de opdracht kreeg om de grond te saneren, wisten ze dat het een bijzonder project zou worden. “De stort was destijds niet-gereguleerd, wat inhoudt dat we niet weten wat er allemaal ligt”, vertelt Dick, die projectleider is bij GP Groot circulair slopen. Wel was bekend dat er onder andere ziekenhuisafval, puin en geïmpregneerd hout was gestort, waarvan stoffen waren losgeweekt in het grondwater.

Een bodem met uitdagingen

De sanering vroeg dan ook om specialistische kennis en flexibiliteit. Het team zorgde ervoor dat het vrijkomende grondwater gereinigd werd met een uitgebreide installatie, waarmee vervuilde stoffen uit het water worden gehaald om het veilig te kunnen lozen. Ook werd een zogenaamde mobiele spot uit de grond verwijderd, om verdere verspreiding van de verontreiniging te voorkomen.

Wat het project extra uitdagend maakte, was de onverwachte hoeveelheid water in de grond. “Door afval zoals planken en stenen zat er veel meer ruimte in de bodem, en dus ook meer water dan verwacht. Dat had direct invloed op onze aanpak en planning, want er moest bijvoorbeeld een nieuw ontwerp voor het toekomstige riool komen.”

De kracht van samenwerking

Er was zo’n acht weken uitgetrokken voor de sanering, maar uiteindelijk werden dit dertien weken. In die periode werd intensief samengewerkt met alle betrokkenen. “Soms zaten we met zes partijen om tafel. Het mooiste is dat we dan allemaal laten zien wat we kunnen en dat we met z’n allen altijd tot een goede oplossing komen.” Door snel te schakelen konden ze met elkaar tot een nieuw plan komen, en daar is Dick trots op: “Daar komt onze expertise naar voren: als de praktijk anders blijkt te zijn dan de situatie zoals geschetst, weten we met creativiteit en kennis tot een goed eindresultaat te komen waar de opdrachtgever blij mee is.”

Dick Sijm

Neem contact op met Dick Sijm:
d.sijm@gpgroot.nl | 088 4720700